Filmai

„Vidaus imperija“: ištrūkti nelengva

Kai pasižiūrėjau Davido Lyncho Inland Empire (liet. Vidaus imperija, 2006), kaip visada likau ne visai susipratusi ir panorau viską susieti logiškai. Jei tai išvis įmanoma. Apie standartinius Lyncho pasirinkimus esu kalbėjusi anksčiau. O kokie ne standartiniai?

Bene labiausiai nustebino lenkų kalbos ir lenkų aktorių pasirinkimas. Veikiau ne nustebino, o iškėlė klausimą: kodėl būtent ši kalba? Gal todėl, kad ji siejama su mistika, skamba kiek neįprastai?.. Manau, lenkų kalba filme gerai tiko, užgoždama įprastąją anglų. Ir, tiesą sakant, padėjo sukurti unikalią atmosferą. Dar vienas neįprastas dalykas – filmavimo būdas (standart definition digital video), naudojamas televizijoje ir primenantis dokumentiką.

Įdomus pasakojimo būdas, sukuriant filmo filme iliuziją. Lynchas supina daug matytų motyvų: žmonės-triušiai, žinomi iš Rabbits (2002), raudonos užuolaidos iš Twin Peaks (1990-1991), nemažai sąsajų su priešpaskutiniu vaidybiniu filmu Mulholland Dr. (2001). Taip pat aktoriai, matyti ankstesniuose filmuose: Laura Dern iš Blue Velvet (1986) ar Grace Zabriskie iš Twin Peaks.

Surišti atskirus vaizdinius gana sunku: Nikki ir jos vaidinamos Sue gyvenimai persipina, įvykiai Lenkijoje ir JAV pasikartoja. Kas šiame filme yra pasimetusi mergaitė? Galbūt antra Nikki pusė, taip pat besiblaškanti ir neatskirianti realybės nuo fantazijos? Pasimetusios merginos ir Nikki (o gal jos vaidinamos Sue?) ryšiai akivaizdūs: abi bendrauja su prostitutėmis, kurios jų vėliau neatpažįsta, abi mušamos vyrų. Nikki nušauna paslaptingąjį vyrą (Fantomas), pati atsidurdama žmonių triušių galvomis kambaryje, kurio numeris 47 – taip buvo pavadintas anksčiau statytas ir neužbaigtas filmas. Taigi Nikki tarsi patenka į pačią istorijos esmę, suteikdama jai laimingą pabaigą.

Istorijos ašis daugmaž suprantama, tačiau viskas sudėliota taip, kad sunku ką nors atsekti. Reikia turėti galvoje, kad tie patys aktoriai Lyncho filme gali vaidinti skirtingus personažus, netikėtai persikūnyti. Šiame filme, kaip ir kituose, daug simbolių, kurių reikšmė ne visada aiški. Pavyzdžiui, jei anksčiau kambarys, kuriame gyvena žmonės-triušiai, kai kurių Lyncho gerbėjų buvo vadinamas savotiška skaistykla, laukiamuoju, esančiu pragaro šerdyje, tai dabar šį kambarį galima suprasti kaip pasąmonę, mūsų tamsiąją pusę, iš kurios gniaužtų sunku ištrūkti.

Aišku viena, Lyncho paaiškinti neįmanoma, nes jis turi tiek prasmių, kiek jų randa žiūrovas.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s