Filmai

Filmas su ženklu S

Lietuviškasis „Kino pavasaris“ artėja į pabaigą. Vienas populiariausių festivalio filmų – „Gėda“ (Shame, 2011). Taip pat vienas geriausiai įvertintų. Prieš eidama į kiną filmo aprašymo neskaičiau, bet girdėjau, kad jį lygina su skandalinguoju Bernardo Bertolucci darbu „Paskutinis tango Paryžiuje“ (Last Tango in Paris, 1972).„Gėdos“ režisierius Steve’as McQueenas žinojo, kaip gauti filmui raidę S. Dauguma žiūrovų tuo susiviliojo: tarsi nepilnamečiai galėjo „legaliai“ žiūrėti filmą, kur suaugusieji mylisi prie atvirų langų, gatvių užkampiuose, klubuose, ir net metro yra flirto vieta. Salė buvo sausakimša, o po filmo žiūrovai vangiai kėlėsi iš krėslų – neaišku, liko sukrėsti, ar mieguisti…

Michaelio Fassbenderio vaidyba  – pagrindinis šio filmo privalumas. Panašiai kaip filme „Džeinė Eir“ (Jane Eyre, 2011), jo žvilgsnyje yra kažkoks liūdesys, vienatvė, paslėptas jausmas. Kino salėje aktoriaus mėlynos akys dar gilesnės, ir jose galima nuskęsti.

Jis nepateikia atsakymų, tiesą sakant, nekelia ir per daug klausimų. Vietomis gal kiek per daug susitelkiama ties sekso scenomis (galbūt tai diktuoja tema?). Vienaip ar kitaip, filmas kažką palieka.

Įrašo pradžioje užsiminiau, kad McQueeno darbas gretinamas su filmu „Paskutinis tango Paryžiuje“. Pastarasis daug sudėtingesnis, asmeniškesnis, dėmesys jame sutelkiamas į individą, į poros – vyro ir moters – santykius, seksualiniai santykiai jame nėra tokie vienpusiški.

Filme „Gėda“, priešingai, veikėjas yra sociumo dalis. Didžiausias dėmesys kreipiamas ne į asmens, kaip galėtų pasirodyti, bet į visuomenės problemą. Galbūt todėl filme tiek daug atvirų vietų  – tai didžiulės vienatvės simbolis.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s