Filmai

„Pašėlęs Maksas: Įtūžio kelias“ – sugrįžimas po trisdešimties metų

1979 metais ekranuose pasirodė „Pašėlęs Maksas“ / „Mad Max“, kurį įkūnijo tuo metu mažai žinomas aktorius Melas Gibsonas. Maksas gyvena postapokaliptinėje Australijoje, kur siaučia gaujos ir nebaudžiamumas, ir, rodos, tik jis vienas, genamas keršto, gali priešintis nusikaltėliams.

Šis Australijos naujosios bangos filmas davė pradžią krūvai postapokaliptinių filmų, tarp kurių du „Pašėlusio Makso“ tęsiniai („Pašėlęs Maksas 2: Keliaujantis karys“ / „Mad Max 2: The Road Warrior“ (1981) ir „Pašėlęs Maksas. Griaustinio karalystė“ / „Mad Max Beyond Thunderdome“ (1985)). Trečiasis filmo tęsinys „Pašėlęs Maksas: Įtūžio kelias“ / „Mad Max: Fury Road“ (2015) pasirodė praėjus trisdešimčiai metų nuo paskutinio.

Sugrįžo ne tik Maksas, bet ir režisierius George’as Milleris, kurio paskutinis filmas buvo „Linksmosios pėdutės 2“ / „Happy Feat 2“ (2011). G. Milleris surado pamainą M. Gibsonui – talentingąjį Tomą Hardy, ir pašėlęs postapokaliptinis gyvenimas tęsiasi toliau (planuojamas dar vienas tęsinys „Mad Max: The Wasteland“).

Vizualiai filmas – tikras skanėstas akims: įdomios mašinos, puikus grimas, kostiumai, dykynės vaizdai paįvairinti kompiuterine grafika. Chaosas sukurtas preciziškai. Tačiau man, kaip ne itin didelei veiksmo filmų mėgėjai, norisi pralupti gražų saldainio popierėlį, pamatyti, kas viduje.

Australijoje, matyt, dėl jos laukinių vietovių labai patogu kurti postapokaliptinės temos filmus. 2014 metais pasirodė galbūt mažiau girdėtas Australijos ir JAV bendros gamybos filmas „The Rover“ (rež. David Michôd). Kaip ir „Pašėlusiame Makse“, sunku suprasti, kas iš tiesų nutiko pasauliui, bet šio filmo atmosfera daug niūresnė, realistiškesnė. Priešingai nei „Makse“, viskas vyksta lėtai, bet siužetas ir personažai intriguoja, Guy’ų Pearce’ą ir Robertą Pattinsoną galima pagirti už puikią vaidybą. „Pašėlęs Maksas“, deja, mažai kuo sudomina.

Charlize Theron įkūnyta Furioza bando išgelbėti nuo tirono valdytojo saujelę gražuolių, kurios pasmerktos būti gimdytojomis. Taip lemta, kad prie jų prisijungia laukinis, nelabai kalbus (ir nelabai protingas) Maksas. Pagrindiniu smuiku filme groja Furioza, o Maksas čia tik pakeleivis, vyriškoji stichija, kuri kartais praverčia net ir stiprioms moterims. Furioza kartu su merginomis ir Maksu keliauja į savo gimtąją žemę, kur tikisi rasti prieglobstį, tačiau, praėjus geram filmo gabalui, žiūrovui gali tekti nusivilti: jokių jaukių namų nėra, todėl reikia grįžti atgal.

Skurdus ne tik filmo scenarijus. Personažai neišvystyti, sumesti į vieną krūvą, galbūt todėl jų likimas (bent jau man) nelabai rūpi. Maksas atsiranda iš niekur, jo tikslai (jei jis pastarųjų turi) visiškai neaiškūs. T. Hardy, nors ir talentingas aktorius, filme neturi kur atsiskleisti.

Kaip ir būdinga veiksmo filmams, visko vyksta tiek daug, kad nelabai spėji susigaudyti. Bet turinio, charakterių vystymo prasme beveik nepajudama iš vietos. Pralupusi saldainio popierėlį matau nuobodoką istoriją, kurioje Makso vardas naudojamas daugiau reklaminiais tikslais. Dalis „Pašėlusio Makso“ franšizės gerbėjų teigia, kad naujajame filme nebeliko senojo Makso dvasios.

Filmas turi pagrindinius komercinio kino trūkumus (kvailoki personažai, prasti dialogai, daug vaizdo ir garso efektų, kurie užkaišo scenarijaus spragas). Keista, kad nemažai kritikų filmą vertina palankiai (Tarptautiniame San Sebastiano kino festivalyje „Pašėlęs Maksas: Įtūžio kelias“ FIPRESCI išrinktas geriausiu metų filmu). Neverta abejoti, kad juosta bus nominuota ir (ar) laimės dar nemažai apdovanojimų. O kol kas gerbėjai nuo lentynų šluoja „Blu-ray“ diskus.

Paveikslėlis čia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s